A hosszú élet titka? - Így csinálják a japánok!

A hosszú élet titka? - Így csinálják a japánok!

Bőséges folyadékbevitel? Intenzív edzések? A stressz mindennapokból való kiiktatása? Ezekkel a kérdésekkel sokan találkozhatunk akkor, ha a hosszú és egészséges élet titkát keressük. Pedig elég lenne megkérdezni a japánokat arról, hogyan élik mindennapjaikat. A japánok életszemlélete azonban sokkal többről szól, mint pusztán arról, mi kerül a tányérra. Egyfajta komplex világnézet az, amit magukénak tudhatnak, ebben pedig az elsőre talán apróságnak tűnő elfoglaltságok is központi szerephez jutnak. Lássuk, hogy csinálják a japánok, miként tudhatják magukénak a világon egyedülálló módon a leghosszabb élettartamot!

Irány az erdő!

A természet közelsége, a szabadban tartózkodás egyértelműen jótékony hatással vannak a testre és a lélekre. A japánok főként ez utóbbira fókuszálnak akkor, ha sétákat tesznek a lakóhelyükhöz közeli erdőkben, parkokban. A lombok között kimutathatóan csökken a vérnyomás és a kortizol  (stresszhormon) koncentrációja is kisebb lesz a vérben. Erdő hiányában a városi parkok és zöldterületek is megfelelnek a célnak. A lényeg az, hogy szabadulj ki a betondzsungelből és a mindennapokban Téged körülvevő környezetből.

Több generáció egy fedél alatt?

A japánoknál elterjedt szokás, hogy több generáció él együtt. Ami európai kultúránkban egészségtelennek bélyegzett, az Japánban teljesen természetes folyamat. Mindez társadalmi szokások és az aktuális kulturális környezet függvénye is, de az biztosan állítható tény, hogy a család fogalma valami egészen mást jelent a japánoknál, mint hazánkban. A több generáció együttélése lehetővé teszi a tanulási folyamatok pozitív irányba alakulását. Az idősek itt nem magányosodnak el, szerves részét képezik a mindennapoknak, és így aktivitásukat sem veszítik el. A hosszú élet titka valószínűleg abban is rejlik, hogy miközben már szép kort megéltek, még mindig úgy érzik, a fiatalabb generáció tagjainak közelsége őket is fiatalon tartja.

Barátság egy életen át

Az emberi kapcsolatok ápolása kiemelt jelentőséggel bír az életminőséget illetően. Erre tökéletes példa a japánoknál csak moai néven emlegetett fogalom, mely az élethosszig tartó barátságot jelenti. A hagyományt Okinavában a lakosság legalább fele ápolja, és tényleg gyermekkori barátságok tartanak egy életen keresztül. A tapasztalatok szerint az élet megpróbáltatásait könnyebben veszi az ember, ha úgy érzi, van alatta egy érzelmi védőháló.

Egészséges táplálkozás

A saját társadalmunkban jól ismert daganatos megbetegedések, valamint a szív-, és érrendszeri problémák magas száma Japánban kevésbé okoz gondot. Ennek oka táplálkozásukban rejlik. Nagyon sok növényi eredetű alapanyagot fogyasztanak, melyet halakkal és szójababbal társítanak. Ennek köszönhetően sok omega-3 zsírsavat visznek be, ami bőségesen ellensúlyozza a minimális mennyiségű vörös húsból és tejtermékből eredő telített zsírsavakat. Nem véletlen, hogy elhízással is csak elvétve találkozni a szigetországban.

Só nélkül?

Azzal sokan tisztában vannak, hogy a só nem feltétlen tesz jót az egészségnek. Nagy mennyiségben biztosan nem. Erre tökéletes példa, hogy Nagano prefektúrában megnőtt az agyvérzések száma, és az élettartam is jelentősen csökkent. Az okot a területen készített, magas sótartalommal rendelkező savanyúságokban találták meg, melyekből rendszeresen, nagy mennyiséget fogyasztottak. A szakemberek javaslatára csökkentették a só bevitelét, s ma már e területen kifejezetten sokáig élnek a lakosok. A teljes sómentesség helyett tehát a mérsékelt bevitel ajánlott. Ne feledkezzünk meg az európai szokásoknak megfelelően gyakran fogyasztott félkész- és készételekről sem, melyek szintén nagyon sok sót tartalmaznak.

Aktív testmozgás a mindennapokban

Míg nálunk autóba be, és autóból ki zajlik a közlekedés, addig a japán kistelepüléseken ez egészen másként megy. A hétköznapi szokások is a fizikai aktivitást támasztják alá. A nagyvárosokban a séta és a kerékpározás nagy népszerűségnek örvendenek a tömegközlekedés helyett. Érdekesség, hogy bizonyos területeken még a toalettet is guggolva használják, ami a bélrendszernek sokkal egészségesebb.

Zöld tea, az igazi klasszikus

1000 éves múltra tekintenek vissza a teakultúrával összefüggő szokások. Ami hazánkban csupán meleget adó ital, az Japánban a kultúra középponti része. Az antioxidánsokban gazdag zöld tea élénkít, energiával lát el, erősíti az immunrendszert, de jótékony hatásait a daganatos megbetegedések kapcsán is kimutatták már. A matcha tea hasonlóképpen bevethető az egészség megőrzésének szolgálatában. Sajátos elkészítési mód és termesztés jellemzi. Ez utóbbi kapcsán a fiatal faleveleket megfosztják a napfénytől, és így megnő azokban az antioxidánsok és a klorofill mennyisége. A nálunk is beszerezhető alapanyagok kitűnő szolgálatot tesznek bármely háztartásban, érdemes egy próbát tenni velük.

Neked mi az életcélod?

A japánok ezt megtalálják mindennapjaikban, s ez viszi előre őket minden nehézség ellenére is. Nincs ez másként az idősebb korosztály tagjainál sem, akik igyekeznek élethosszig tevékenyen részei lenni a társadalomnak. Ennek hála nem veszítik el szociális kapcsolataikat és terveiket a nyugdíjba vonulással, vagyis mindvégig megmarad számukra a barátok, az ismerősök közelsége és az életörömöt okozó aktivitás. A hazai társadalom életszemlélet kapcsán sokat tanulhatna ettől a távoli kultúrától.

Jól láthatjuk tehát, hogy a hosszú élet titka semmiféle különlegességet nem mutat. Egyszerűen arról van szó, hogy a test és a lélek egységét megőrizve igyekeznek a japánok valamiféle harmóniát teremteni. Ebben az emberi kapcsolatok, a természettel való egység, és a testre való odafigyelés egyaránt központi jelentőséggel bírnak.

Forrás: https://hu.koshachek.com/articles/a-japan-egeszseg-es-a-hosszu-elettartam-titka.html