agyserkento-tippek-vizsgazoknak

Agyserkentő tippek vizsgázóknak

Vizsgaidőszakban, több hónapon át próbáljuk meg agyi teljesítményünk maximumát nyújtani. Egészségünk érdekében nem árt ilyenkor étrend-kiegészítőkkel is támogatni táplálkozásunkat, ami – valljuk be – ebben az időszakban elég hektikusan alakulhat. Íme néhány, a legálisan beszerezhető legkorszerűbb "smartdrogok"-ból, amelyek patikákban is kaphatóak.

Már egy-egy csepp bio levendula super illóolaj is nyugtatóan hathat, segíthet elejét venni a stressztől kialakuló gyakori fejfájásnak, ami megakadályozhatja felkészülésünket. Ráadásul fejleszti a koncentrációt és a mentális éberséget. Tehetjük diffúzorba, a párnánkra vagy bőrtesztet követően akár közvetlen a bőrünkre is.

Omega 3-at vizsgaidőszakon kívül is érdemes szednünk, mert a benne lévő zsírsavak csökkentik a szorongást, de folyamatos bevitele segíti a tanulási folyamatokat, fejleszti az intelligenciát. Válasszunk jó bio hasznosulású halolaj terméket, vagy akár tengeri rákféléből származó krill olajat, amivel antioxidánsokat is juttatunk a szervezetünkbe.

A pihenésre ilyenkor jobban kellene figyelnünk. Ebben, illetve az agyi regenerálódásban segíthetnek olyan glutamin és aszparagin aminosavakat tartalmazó termékek, amelyek bevitele mérséklik szervezetünk saját fehérjéinek lebontásának mértékét, így az gyorsabban épül újra.

Amikor az omega 3 zsírsavakon kívül még lecitint és ginzenget is bejuttatunk a szervezetbe táplálék kiegészítők formájában, az jelentősen megjavíthatja az agysejtek működését, a tanulási készséget. A lecitin, mint foszfolipid származék, fontos idegi hírvivő és ingerület átvivő anyagok forrásául szolgál, a ginzeng pedig fokozza az adrenalin kibocsátást, az agyat éberebb állapotban tartja. Érdemes akár több héttel a vizsgák előtt elkezdeni a szedésüket, így még jobban hatnak. Délelőtt szedjük be!

Guarana egy Brazíliában őshonos növény, aminek gyümölcse koffeint, teofillint és teobromint is tartalmaz, szívesen használja fel az üdítő és energiaital-ipar. Viszont előbbi azért egészségesebb, mert kevésbé erős, így fogyasztásának nincsenek mellékhatásai, és a gyümölcsben lévő antioxidánsokat is tartalmazza. Érdemes akár a kapszulába zárt hatóanyagot választani, ha összpontosításra, mentális energiára van szükségünk.

Habár a páfrányfenyő, vagy közismertebb nevén ginko biloba, legfőképpen az idősebbek gyógynövényeként ismert, már fiatalabb korban is hasznos tud lenni az intenzív szellemi erőfeszítés, a vizsgázás időszakában a teljesítőképességünk javítására. 14 évnél fiatalabbak számára viszont nem ajánlott. B-komplex vitaminnal kiegészítve még hatásosabbak, mert napi támogatást nyújtanak az idegrendszernek.

Természetesen csodabogyók nem léteznek, a kampányszerű tanuláson, a felkészülés hiányán ezek se segítenek. Bár a fent említett hatóanyagok képesek az agy vérkeringésének fokozásával, az erek tisztításával, a fehérjefelépítés támogatásával javítani a szellemi tevékenységen, önmagukban nem eredményesek.  Ráadásul, ha nem alszunk eleget, az sokkal többet ront a teljesítményünkön, mint amennyit ezek a szerek hozzáadnának. Az idegi működést támogató magnéziumot ebben az időszakban is érdemes minden nap pótolnunk.

Írta: Balla Réka

gyógyszertári szakasszisztens