száraz bőr

Amit a száraz bőrről tudnod kell

Az egészséges bőr természetes védelméről egy nagyrészt vízből és lipidekből (sebum) álló hidrolipid filmréteg gondoskodik. Ez a réteg védi a bőrt a külső stresszfaktoroktól és csökkenti a vízveszteséget. Ha az epidermisz felső rétegében felborul a víz - lipid egyensúly, akkor már nem tudja hatékonyan ellátni a bőr barrier funkcióját, és a kellemetlen tünetek különböző intenzitással jelentkezhetnek a bőrön.

Száraz bőrtípus jellemző tünetei:

A száraz bőrt elsősorban érzés alapján tudjuk azonosítani. A száraz, egyenetlen bőrt feszülő diszkomfort-érzés jellemzi, melyet gyakran égető és viszkető érzékeny foltok megjelenése kísér. A megfelelő bőrápoló készítmény alkalmazásával sokak szerint enyhíthetőek a bőrszárazság kellemetlen tünetei.

A száraz bőr kedvező környezetet biztosít az ekcéma kialakulásához, különösen a pityriasis alba (száraz foltok) számára. Az ekcéma általában a szisztematikusan száraz bőrű gyermekek arcán és karján jelenik meg (az atópiás dermatitis részeként).

A száraz bőrtípuson belül több fokozatot is megkülönböztetünk:

• Átmenetileg száraz bőr: kellemetlen, enyhe feszülő érzéssel járó, enyhén hámló bőr
  • Nagyon száraz bőr: kellemetlen diszkomfort, illetve húzódó érzéssel járó, intenzíven hámló és berepedezett bő
  • Pre-atópiás xerosis: egyenetlen, száraz bőr (száraz foltok) és enyhe irritáció

Fontos különbséget tenni a száraz bőr és a vízhiányos bőr között.

A vízhiány, azaz dehidratáció bármely bőrtípus esetén előfordulhat. Ez egy helyrehozható, átmeneti bőrállapot, mely a vízhiány miatt kialakult feszülő érzéssel jár. A vízhiányos, feszülő, olykor hámló bőr is természetesen hidratálásra szorul, a megfelelő termékekkel.

A vízhiányos bőrrel ellentétben a száraz vagy nagyon száraz bőr egy bőrtípus, mint például a zsíros, vagy a kombinált bőr. A száraz vagy nagyon száraz bőr tehát egy krónikus bőrállapot, mely a bőr védőfunkciójának meggyengülése következtében alakul ki, és az egész testen jelentkező feszülő érzés jellemez. A bőr elvékonyodott, száraz, kipirosodott, illetve víz- és lipidhiányos.

A genetikai hajlam mellett további tényezők válthatnak ki a bőrszárazságot:

• külső környezeti tényezők, mint pl. az időjárási viszonyok
  • gyógyszeres kezelések
  • bőrbetegségek vagy általános megbetegedések:
    - atópiás ekcéma, pikkelysömör, stb.
    - pajzsmirigy rendellenességek, cukorbetegség, tápanyaghiány stb.

Kit érint a száraz bőr probléma?

Sok ember genetikailag öröklődően száraz bőrrel születik. Emellett fontos tudni, hogy a bőr az életkor előrehaladtával együtt folyamatosan változik: gyermekkorban szárazabb (kivéve újszülöttek esetében, a vízhiány azonban ebben a korban jelentősebb), serdülő korban zsírosabb, majd felnőtt korban ismét száraz, ugyanis idővel a faggyú- és a verejtékmirigyek működőképessége csökken.

Mit tehetünk és mivel ápoljuk?

Első sorban ajánlatos bőrgyógyászhoz fordulni, aki megállapítja a pontos diagnózist. Hirtelen kialakult bőrszárazság esetén meg kell vizsgálni az azt kiváltó tényezőt:

• A környezet megváltozásának hatására kialakult bőrszárazság (új környezetben végzett munka, bőrszárazságot okozó tevékenységek - például úszás, agresszív szappan vagy tusfürdő használata sportolást követően).
  • Belső megbetegedés vagy gyógyszeres kezelés (koleszterinszint-csökkentő gyógyszer stb.) hatására kialakult bőrszárazság.

Amennyiben a bőrszárazságot egy konkrét tényező okozza, a lehetőségekhez mérten, minél hamarabb érdemes kiiktatni azt.

A diszkomfort-érzésen túl a bőrszárazság lehetővé teszi az irritáló, vagy allergén szerek bejutását a bőrbe. Emellett elősegíti az olyan bőrtünetek megjelenését, mint például az ekcéma vagy a pikkelysömör.

A száraz bőr megfelelő ápolásához elengedhetetlen, hogy gondosan megválogatott, nem-agresszív bőrápoló készítményeket alkalmazzunk, mint a bőrápoló tej, krém, balzsam, kenőcs vagy olajos készítmények. A cél a víz bőrből történő párolgásának csökkentése, hogy ezáltal az epidermiszben megfelelő mennyiségű víz maradjon és a károsodott bőr védőrétege regenerálódjon.

Mindezek mellett ne feledkezzünk meg két nagyon fontos dologról sem! Elengedhetetlen a megfelelő napi folyadékbevitelre való odafigyelés, ami naponta minimum 2-2,5 liter legyen. Ugyanakkor téli időben ne fűtsd túl otthonod és szellőztess gyakran, mert a száraz, meleg levegő is szárítja bőröd!

Írta: Bálint Tímea

Forrás: NAOS Hungary Kft. https://www.bioderma.hu/borunkrol/szaraz-atopias-bor/szaraz-nagyon-szaraz-bor/hogyan-lehet-kulonbeget-tenni-szaraz-es-dehidratalt-bor-kozott