nap-gyogyito-ereje

Használd ki a Nap gyógyító erejét!

A tavasz sokak kedvenc évszakjának számít. Ebben nem csupán a virágzó fák és az újjáéledő természet játszanak szerepet, hanem az egyre gyakoribb napsütés is. Az alapanyagok termeléséhez, a virágok szépségéhez egyaránt hozzájárul a nap melege és fénye, de hasonlóképpen az emberi szervezet működését is befolyásolja. Bár a tikkasztó nyári forróságot kevesen kedvelik, de a kellemes tavaszi napsütést annál többen.

Elég, ha csak szobanövényeinkre gondolunk, és máris láthatjuk, hogy azok egyértelműen a fény felé fordulnak. Számtalan példát hozhatunk arra, hogy a napfény hiányában az emberi szervezet miként deformálódhat. A tuberkolózis, a vérszegénység és az angolkór egyértelműen megmutatják, hogy az embernek igenis nagy szüksége van a napsütésre. Az anyagcsere fokozása, és a méreganyagok távozása egyaránt megvalósítható a szabadban tartózkodással, ráadásul a lelki egyensúly érdekében is sokat tehetsz ilyen módon. Persze jóból is megárt a sok, ezért ahogy a napsütés tényleges erővel is bír, nagyon fontos a fokozatosság, valamint a napvédelemre való odafigyelés.

A nap lehet barát és ellenség is!

A mai kor embere egyre nagyobb figyelmet fordít a napvédelemre. Az UV-sugarak bőrt károsító hatása mellett nem mehetünk el. A korábban nagy népszerűségnek örvendő barna bőr napjainkban már nem feltétlenül az órákon át tartó napozás eredménye. Sőt! A napfürdőzésre elegendő mindössze 10-15 percet szánni, lehetőleg a kora délelőtti és a késő délutáni órákban. Tavasszal megengedőbbek lehetünk, ekkor ugyanis még nem olyan erős a napsugárzás, mint a nyár derekán.

Fontos viszont tisztában lenni azzal, hogy az arcbőr védelmére évszaktól függetlenül nagyon kell ügyelni. Már a húszas években célszerű a napvédő készítmény használata, melynek köszönhetően a bőr tovább marad rugalmas, puha, és a ráncok is kevésbé jelentkeznek majd. A jól ismert pigmentfoltok nem csak az arcon és a nyakon alakulhatnak ki a tartós napozástól, hanem a kézfejen is. Ezekre a foltokra rendszerint az öregedés jeleiként gondolunk, ezért érdemes inkább a prevencióra helyezni a hangsúlyt.

Az anyajegyekkel rendelkezőknek a rendszeres bőrgyógyászati kontroll, valamint a napozás kerülése javasolt. A melanóma kialakulása valós kockázat, ezért érdemes mihamarabb felismerni azt, ha baj van. A leégés elkerülése nem csupán a prevenció kapcsán fontos, hanem a bőr károsodásával összefüggésben is. Bőrtípustól függően akár 30 perc alatt leéghetünk, amire a kivörösödött bőr, az égő érzés, és az ezekhez társuló egyéb tünetek utalnak. A fejfájás, szédülés, esetleg hányinger biztos jele annak, hogy megártott a napsütés.  Hamarosan elindulhat a hámlás, ami a terület érzékenységével jár együtt. Legjobb tehát az, ha a tűző napon csak korlátozott időt töltesz, és akkor is gondoskodsz a bőrvédelemről.

Barnaság napsütés nélkül?

Nem, ezúttal nem a szoláriumra gondolunk! Ami néhány évtizeddel ezelőtt még kifejezetten divatos volt, az napjainkban már inkább kerülendő. Egyre többen vannak tisztában azzal, hogy a szolárium is száríthatja, öregítheti a bőrt. A barnaság elérése azonban nem lehetetlen, hiszen a különböző barnító krémek, habok és spray-k kifejezetten ezt a célt szolgálják. A megfelelő készítmény megtalálása nem egyszerű és könnyen lehet, hogy néhányszor mellélősz majd. Megéri utána olvasni a márkáknak és az általuk nyújtott előnyöknek.

Ne feledkezz meg előtte az alapos testradírozásról sem, aminek köszönhetően az elhalt hámsejtektől megszabadulhatsz. Miért fontos ez? Ha így teszel, kevesebb az esély a foltosodásra, és a jó minőségű barnítók hozzák a várt hatást. Az egyenletes felvitelhez használhatsz kesztyűt, amivel beledörzsölheted bőrödbe a terméket, kihagyva a sárgásan elszíneződő tenyereket.

Depresszió és pánik ellen

Sajnos beszélnünk kell erről a problémáról is, hiszen sokkal többeket érintenek, mint ahányan annak tudatában vannak, s még kevesebben fordulnak szakemberhez az állandó pszichés gondokkal. A napfény hatására beindul a hormonok termelődése és egyensúlyba kerülnek. Az önértékelés javulása a mindennapokra és így az életminőségre is hatással van. A méregtelenítés beindulása mellett a pajzsmirigy működése is élénkebbé válik, ezzel a fizikai és szellemi aktivitást elősegítve.

Egyértelmű tehát, hogy a napfény befolyásolja érzelmeink alakulását. Még azok is hajlamosak a pozitív gondolkodásra tavasszal, akik egyébként borúsan látják a világot. A hangulati állapot a kreativitást és a produktivitást is meghatározza, ezért mindenképpen megéri kihasználni a napsütéses időszakot. Akár tartósan átalakulhat gondolkodásunk attól, ha egyszer megtapasztaljuk a szabadban töltött idő és a kellemes napsütés jelentette kitűnő hangulati állapotot. Az emberi életben adódnak mélypontok, depressziós időszakok, vagy akár a pánikbetegségre utaló tünetek is eluralkodhatnak rajtunk. Ezekben azonban nem csupán a szervezetben lezajló kémiai folyamatoknak van szerepük, hanem annak a felfogásnak is, amivel az élethez hozzáállunk. Miért ne változtatnád meg mindezt az idei tavasszal, nyáron a kívánt irányba?

Forrás: https://vitalitasportal.com/gyogyito-termeszet/a-nap-gyogyereje-es-gyogyhatasa/