Hogyan hat a nyári szabadság a mentális egészségre?

Hogyan hat a nyári szabadság a mentális egészségre?

Már bőven benne vagyunk a nyárban, és néhány tikkasztó időszakkal is megmutatta az évszak erejét. Nem véletlen, hogy egyre többen kívánkoznak vízpartra, és a tengerpartok irányába is elindultak a tömegek.

Már bőven benne vagyunk a nyárban, és néhány tikkasztó időszakkal is megmutatta az évszak erejét. Nem véletlen, hogy egyre többen kívánkoznak vízpartra, és a tengerpartok irányába is elindultak a tömegek. Az aktuális helyzet ellenére is tény, hogy a mai kor embere a kockázatokat figyelmen kívül hagyva is kiszabadulni vágyik a megszokott környezetből, és igényt mutat az idegen tájak, kultúrák, társadalmak megismerésének irányába.

A nyári szabadság viszont nem csupán a hosszú utazásoktól szólhat. Egy sor olyan tevékenység létezik, melyek alkalmasak a kikapcsolódásra, sőt, az egynapos kirándulások lehetőségét sem érdemes elvetni. Ez utóbbi különösen azok számára remek alternatíva, akik munkájukból adódóan nehezen képesek kiszakadni a mindennapi feladatokból, de mégis szeretnének időt szánni a pihenésre. Ami azonban korántsem mindegy, az a pihenés minősége, s a legtöbben éppen itt rontják el.

Ha szabadság, akkor félre a munkával!

A felelősségtudat, a munka iránti elkötelezettség mind szép dolgok, és nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy előrébb jussunk az életben. Amikor azonban mindez átcsap teljesítménykényszerbe, és az ember haszontalannak érzi magát, ha éppen „nem csinál semmit”, akkor éppen az ellenkező hatást érhetjük el. Nem csak a magas pozícióban levő szakemberek, hanem a szabadúszók körében is gyakran tapasztalható a jelenség, mely akár kiégéshez és felesleges önostorozáshoz is vezethet. A civilizációs betegségek egyik kiváltó oka lehet az, ha nem tanul meg a mai kor embere kikapcsolódni és legalább néhány nap erejéig eltávolodni a munkakörtől és az ezzel összefüggésben levő feladatoktól.

Akkor készülsz fel az aktivitásra, ha épp nem vagy aktív!

Gondolj csak az éjszakai pihenésre! Nélküle elképzelhetetlenek az energikus mindennapok. Hasonlóképpen van ez a szabadság napjaival is. Az „éppen nem csinálok semmit” egyfajta felkészülés arra, hogy majd ha aktuálisak lesznek a feladatok, akkor teljes erőbedobással tudd azokat végezni.

Félre a telefonnal és a laptoppal!

Több napos pihenést tervezel? Okostelefon nélkül ugyan elképzelhetetlen az élet, de mi lenne, ha nem vinnéd magaddal a strandra? Bár kétségtelen, hogy mindennapi életünkből nem szakadhatunk ki teljes mértékben, így egy laptop is hasznos lehet a több hetes külföldi tartózkodás alkalmával, de szorítsd annak használatát minimális időtartamra. Az esték ezúttal szóljanak a nyáresti vacsorákról és egy-egy koktél is lecsúszhat időnként. A lényeg, hogy valami egész mást és máshol csinálj, mint azt megszoktad.

Ha nem utaznál…

Azok közé tartozol, akik óvatosak, és még nem élnének az aktuális szabályozás kínálta előnyökkel? Többen vannak így, mint gondolnád! Ugyan a social media felületein éppen az ellenkezőjét láthatod, de a celebeken és a már csak „közösségi elvárásból” adódóan is utazgatók mellett sokan éppen saját, személyes életterükben szeretnének kikapcsolódni. Amikor reggeltől estig a munkával telik az idő, akkor igazi felüdülés lehet kertészkedéssel indítani a napot, és a gardróbszelektálás is újszerű értelmet nyer kedvenc filmed társaságában. Ha utoléred magad életed egyéb területein, azzal egy jelentős szinttel közelebb juthatsz ahhoz, hogy a hétköznapok nyugodtabban teljenek, vagy éppen ehhez megteremtsd a megfelelő otthoni körülményeket.

Mindenkinek más a kikapcsolódás. Vannak, akik számára a naphosszat a medencében lubickolás és a szállodák svédasztala jelenti a tökéletes pihenést. Mások az aktív elfoglaltságokat részesítik előnyben, és az tölti fel őket, ha egyszerre érzik magukat hatékonynak, és egyúttal valami a munkájuktól merőben eltérő tevekenységgel színesítik a szabadság napjait. Abban azonban a legtöbben egyetértenek, hogy időnként megálljt kell parancsolnunk ennek a rohanó világnak és benne saját magunknak is. Ezzel lelki és egyúttal testi egészségünk érdekében is sokat tehetünk.

A civilizációs megbetegedések elkerülhetőek lennének

Hát-és derékfájás a sok üléstől, romló látás a folyamatos monitor előtti tevékenységtől. Stressz a határidők, valamint a teljesítménykényszer miatt. – hosszasan sorolhatnánk mindazokat a negatívumokat, melyek csak civilizációs megbetegedésként számon tartottak. A pánikbetegség, az elhízás és ez utóbbival járó egészségügyi kockázatok mind olyan tényezők, melyek sokak életminőségét teszik tönkre. Tény pedig, hogy ezek megállíthatóak lennének, ha időnként nemet mondanánk, és a kikapcsolódás jelentette feltöltődést választanánk.

Természetesen fontosak az anyagiak, és valószínűleg nem azért tanultál éveket az egyetemen, hogy utána mégsem hozod majd ki magadból a maximumot. Mai világunkban úgy érezhetjük, csak akkor érünk valamit, ha már fiatalon karriert építünk, mindent alávetünk a munkának, és egyre több anyagi forrás áll rendelkezésünkre. Az anyagi biztonság és az önmegvalósítás nélkülözhetetlenek az érzelmi, mentális egészséghez. Tény viszont, hogy ha csak ezekre fókuszálunk, akkor hajlamosak vagyunk elmenni olyan dolgok mellett, melyek szintén az életminőséget befolyásolják- méghozzá pozitív irányba. A család, az összetartozás, az együtt töltött idő megfizethetetlenek, és többet érnek bármilyen karriernél. Találj egyensúlyt, s ha időt szentelsz a pihenésre, akkor a karrierrel kapcsolatos aktív időszakaid hatékonyabbak és produktívabbak lehetnek.