Kategóriák
Kívánságlista
Kosár
Szorongásoldás otthon - 6 tipp, amit érdemes követned!

Cikkek

Szorongásoldás otthon - 6 tipp, amit érdemes követned!

Az élet számos nehézséget gördít elénk, és vannak, akiknek olyan terhekkel is meg kell küzdeniük, melyeket mások még hírből sem ismernek. Nem véletlen tehát, hogy a szorongásos problémák igenis létjogosultsággal bírnak, és napjainkban egyre többeket érintenek.

Az élet számos nehézséget gördít elénk, és vannak, akiknek olyan terhekkel is meg kell küzdeniük, melyeket mások még hírből sem ismernek. Nem véletlen tehát, hogy a szorongásos problémák igenis létjogosultsággal bírnak, és napjainkban egyre többeket érintenek. A háttérben meghúzódhat egy gyermekkori trauma, a családdal kapcsolatos gondok, de akár a felnőttként átéltek, vagy a munkahelyi és anyagi nehézségek is kiválthatják a szorongásos panaszokat.

 

Az igazi probléma ezekkel az, hogy akár pánikbetegséget, depressziót is okozhatnak, melyek nagymértékben megnehezíthetik az érintettek mindennapjait. Ahelyett azonban, hogy beszűkült élettérrel és szociális szorongásokkal küzdj, érdemes inkább aktívan tenni a probléma ellen. Fontos az is, hogy felismerjük, gond van, elfogadjuk azt, így nem bénít meg a félelem, hanem legalább már a megoldáshoz vezető útra léphetsz. Lássuk, hogyan oldhatod szorongásod akkor, ha nem szívesen mennél közösségbe, vagy egyszerűen még nem érzed szükségét a szakember felkeresésének.

 

1. Aktivizáld tested!

 

Az ember néha túl sokat agyal, és így nagyítja fel saját gondjait. A testmozgás remek stressz-oldó hatással rendelkezik, ezért hatékonyan bevethető a feszültségek ellen. Olyan hormonok szabadulnak fel a mozgásnak köszönhetően, amelyek boldogsággal árasztják el a testet, s ez nélkülözhetetlen annak érdekében, hogy jobban elfogadd magad, elégedett legyél mindennapi teljesítményeddel. A saját testsúlyos edzéshez nincs szükség konditeremre, így ha szociális szorongással is küzdesz, vagy úgy érzed, inkább edzenél otthonod kényelmében, akkor kitűnő gyakorlatsort állíthatsz össze. A legnagyobb videómegosztón biztosan találhatsz olyan edzést, mely testsúlyodnak és edzettségednek is megfelel. Ez utóbbiakra a sérülések elkerülése végett mindenképpen figyelj.

 

2. Lélegezz tudatosan!

 

A légzés olyan folyamat, melyről általában tudomást sem veszünk. Aki viszont szorongásos panaszokkal küzd, annak igazi mentsvár lehet a helyes, mély légzés. Akár a pánikrohamok is kezelhetőek ilyen módon. Dr. Andrew Weil nevéhez kötődik az úgynevezett 4-7-8 technika. Az orvos által kidolgozott módszer szerint

  • elsőként fújd ki a levegőt, és közben adj ki „húúú” hangot,
  • ezt követően csukott szájjal lélegezz be mélyen, s közben számolj négyig,
  • hétig számolva tartsd benn a levegőt,
  • majd nyolc másodperc alatt újra fújd ki a levegőt, szintén a „húúú” hang kíséretében.
  • A felsoroltakat négyszer érdemes megismételni.

 

A légzéstechnika elsajátítása megér egy próbát, talán éppen ez a módszer lesz az, amellyel lenyugtathatod magad a feszült szituációkban, sőt, egyes kutatások szerint a magas vérnyomás esetén is beválhat a megoldás.

 

3. Írd ki magadból a feszültséget!

 

Kétféle ember létezik. Aki szereti a listaírást, és akit sehogyan sem lehetne rávenni arra. A kézzel történő írás a 21. század embere számára már korántsem magától értetődő. Hasznos lenne pedig egy igényes füzetet beszerezned, amit szívesen veszel elő nap mint nap. Hívhatjuk naplóírásnak, de egyszerűen felsorolások, listaírás célját is szolgálhatja az. A feszültség levezetése akár úgy is megtörténhet, hogy minden nap leírod, milyen pozitív dolgok történtek veled, vagy éppen miért vagy hálás életedben. Hajlamosak vagyunk ezekről elfeledkezni és csak a bosszantó eseményekre fókuszálni. Pedig magunk teremtjük valóságunkat, így tőlünk függ, mit engedünk be életünkbe.

 

Sokak számára kifejezetten a végeláthatatlan teendők okoznak stresszt. A nem megfelelő időbeosztás csak tetézheti a problémát. Próbáld ki e területen is a listaírást. Jegyezd föl, milyen teendőid vannak a nap folyamán. Így egyrészt biztosan nem marad el semmi, másrészt kifejezetten jó érzés lesz kipipálni azokat, hiszen az elégedettség és az önbizalom semmihez sem fogható előnyeit kaphatod általa.

 

4. Figyelj arra, amire befolyással vagy!

 

Problémák mindenki életében adódhatnak. A kérdés csupán az, hogy miként kezeljük azokat. Elsőként vizsgáld meg annak jellegét. Tudsz tenni bármit annak érdekében, hogy megoldd a felmerült helyzetet? Ha igen, akkor cselekedj minél hamarabb! Más a helyzet viszont akkor, ha nincs ráhatásod arra, ami történik. Ilyenkor választhatsz. Vagy bosszankodsz, tönkreteszed magad pszichésen, és ennek akár egészségügyi hátulütőivel is szembe kell majd nézned, vagy egyszerűen elengeded a dolgot. Ami ellen nem áll hatalmadban tenni, azt jobb minél előbb elengedni!

 

5. A világ néha tényleg nagyon ijesztő!

 

A hírekben gyakran tényleg ijesztő dolgokról hallani és látni. Jogos a félelem azokkal a történésekkel kapcsolatban, melyek a világban zajlanak. A világ összes gondját azonban nem veheted a válladra, hiszen sok esetben változtatni nem is tudsz az eseményeken. Ami azonban alakítható számodra, az saját jövőd. Ha pszichés egészséged romokban hever, akkor aligha képzelhető el, hogy ki tudod hozni magadból a maximumot. Fogadd el, hogy a világ nem csak szép dolgokat tartogat, és szentelj kevesebb figyelmet a világ dolgainak. Persze ez nem azt jelenti, hogy homokba kellene dugnod a fejed, de néha bizony jól jön egy kis szünet a hírportálok és a közösségi média uralta világban.

 

6. Félre a közösségi médiával!

 

Persze, szinte mindenki jelen van a világhálón. A közösségi oldalak még mindig hatalmas népszerűségnek örvendenek, és gyakran a fiatalabb korosztály már ott éli életét. Mindez azonban egyet jelent azzal is, hogy akarva-akaratlanul összehasonlítjuk magunkat másokkal. Rengeteg feszültség születhet abból, hogy mások hol tartanak az életben akár anyagilag, akár egyéb területeken. A legfontosabb Te magad vagy, és ez akkor se legyen másként, ha a sokat emlegetett én-időről van szó. Találj szabadidőt arra, hogy olyan elfoglaltságok is életed részét képezzék, melyek közel állnak szívedhez. Az olvasás, a zene, a filmek világa magukkal ragadhatnak, de ne feledkezz meg a természet és az állatok közelsége által nyújtottakról sem.

 

Írta: Kiss Anita

 

Forrás: https://www.netamin.hu/termeszetes-gyogymodok/hogyan-tudjuk-csokkenteni-a-szorongast-2/

Kategóriák
Kívánságlista
Belépés
Kosár