10 tipp, ha túl sok lett volna a napozás

10 tipp, ha túl sok lett volna a napozás

Ha nyár, akkor napozás! Ugyan a szakemberek időről-időre felhívják figyelmünket az UV-sugarak veszélyeire és a túlzásba vitt napozás egészségügyi kockázataira, a strandolás mégis sokakat vonz évről-évre. A reggeli és késő délutáni órákban történő napozás hozzájárulhat a szervezet D-vitamin raktárainak feltöltéséhez, de sajnos gyakran esünk bele abba a hibába, hogy túl sokat tartózkodunk a napon. Ennek leégett bőr és rosszabb esetben napszúrás lehet az eredménye. Lássuk, mit érdemes bevetni akkor, ha megártott volna a nap!

1. Uborka a gyulladt felületekre

Az uborka nyáron rendkívül olcsón elérhető zöldség, amivel nem csak a bikini forma érdekében tehetsz, de egy strandolással töltött nap után is nagy segítség lehet. Tápanyagaival elősegítheted a gyulladt bőrfelület megnyugtatását, ha pedig hűtőbe teszed előtte, akkor még intenzívebb hatás érhető el.

2. E-vitamin külsőleg és belsőleg

Érdemes tudni, hogy a napozás során szabadgyökök szabadulnak fel, melyek károsítják a bőrt. Éppen ezért az antioxidáns hatással bíró E-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők remek választásnak bizonyulnak. Nem csak belsőleg, hanem külsőleg is javasolt az E-vitamint, méghozzá ilyet tartalmazó bőrápoló krém formájában.

3. Aloe vera

A természetes gyógymódok ismerőinek nagy kedvence az aloe vera. A növényt bőrsérülések és napégés esetén is használhatod. A benne megtalálható gélszerű anyagot pépesítsd, majd kend fel az érintett bőrfelületre. Azonnal érezheted jótékony hatását.

4. Tejföl, az örök klasszikus

A házi praktikák kedvelői számára bizonyára nem cseng ismeretlenül a tejföl napégés elleni felhasználása. A tejfölös borogatás tényleg gyógyírt hozhat ideig-óráig a bajra, de amint átmelegedett az a bőrön, érdemes egy hideg zuhanyozással leöblíteni azt. Ne feledkezz meg arról sem, hogy mindez mit sem ér, ha belsőleg nem hidratálsz. Igyál tehát eleget akkor is, ha nem szenvedsz napszúrástól!

5. Kamillás fürdő

A leégett bőr számára a hűvös fürdő igazi áldás lehet. Ha kamilla és levendula olajat is teszel bele, akkor hamar megnyugszik az égő bőr. A kamillateával történő borogatás is remek választás lehet.

6. Víz minden mennyiségben

A nyári hőségben egyébként is nagyon fontos a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, és ez leégett bőr vagy napszúrás esetén különös jelentőséggel bír. Mivel a napszúrás a fejfájás, gyengeség mellett hányingerre és hányással is társulhat, így a kiszáradás megelőzése érdekében igyál eleget. A tiszta víz a leginkább alkalmas a belső hidratálásra, de gyógytea vagy lédús, vitaminokban gazdag smoothie is kerülhet a poharadba. Fontos, hogy ha nem érzel szomjúságot, akkor is nyúlj a pohár után. Legjobb, ha bekészítesz magad mellé egy üveg vizet, és egy-két órán belül megiszod az egészet.

7. Hideg vizet a bőrre!

Ugyan a hűvös fürdő jól eshet, de ha nem szeretnél megfázni, akkor egy megmártózás után inkább csak a nedves borogatást érdemes választani. A virágok spriccelésére alkalmas eszköz remek választás. Ahogyan a víz elpárolog bőrödről, úgy hűti annak felületét, és hoz gyógyírt a napégésre.

8. Kapcsold be a klímát!

Ugyan a klíma berendezések használatának egészségre gyakorolt hatásairól sokat lehet hallani mostanság, de vannak helyzetek, amikor mindenképpen célszerű kihasználni annak előnyeit. Amennyiben megártott a nap, vonulj el egy árnyékos szobába, kapcsold be a klímát, és élvezd a kellemes hőmérsékletet. Ha napszúrás ért, akkor legalább két napig nem szabad napra menned. Ezt akkor is ajánlott betartani, ha nyaralni vagy, ellenkező esetben ugyanis csak ronthatsz állapotodon.

9. Kerüld a kávét és az alkoholt!

Az alkohol és a koffeines italok egyaránt vízhajtó hatással rendelkeznek, erre pedig semmi szükséged akkor, amikor szervezeted egyébként is megterhelte a meleg és a kiszáradás. Érdemes a teázással is óvatosan bánni, ugyanis nagyobb mennyiségben ez az ital is szárít. Ellenben a tiszta vízzel biztosan nem lőhetsz mellé, ezt nagy mennyiségben célszerű bevinned szervezetedbe.

10. Könnyű ételek

A napszúrás gyakran jár együtt étvágytalansággal, hányingerrel, és akár hányással is. Ilyenkor a legkevésbé sem kívánjuk az ételt, mégis fontos, hogy együnk valamit. A nehéz ételek kerülendőek, ugyanis nem érdemes feleslegesen terhelni a szervezetet még az emésztőmunkával is. Amint elmúlt a hányinger, fogyasszunk friss gyümölcsöt, salátaféléket, melyek rengeteg vitaminnal és ásványi anyaggal töltik fel a szervezetet. Amint jobban érezzük magunkat, már fogyaszthatunk főtt ételt, de semmiképpen sem az olajban tocsogó lángosra és a strandbüfék népszerű sültjeire gondolunk.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. Mindegy, hogy egy hétvégi strandolásról van szó, vagy a tengerparti nyaralásról, válogasd meg, hogy mikor mész napra. A délelőtt 10 és délután 15 óra közötti időt töltsd inkább árnyékban. Ilyenkor érdemes időzíteni az ebédet, ha pedig teheted, a mediterrán népekhez hasonlóan iktass be egy kis sziesztát. A déli melegben válaszd inkább a fedett medencéket, ahol nem kell a napsütés káros hatásaitól tartanod. Ne feledkezz meg a megfelelő fényvédő krémek használatáról sem, melyeket célszerű a nap folyamán többször használni.

Ugyan a barna bőr napjaink trendjei szerint igen divatosnak számít, és akár vonalainkat is karcsúbbnak mutatja, mégis megfontolandó, hogy mennyi időt töltünk a napon. A kellemes kora esti és reggeli napsütés is barnít, mégsem érzed azt tőle, hogy szinte ég a bőröd. A kóros elváltozások elkerülésének érdekében korántsem mindegy, mennyi figyelmet szentelsz mindennek, ugyanis az óvatlanság hátulütőit akár csak évek múlva tapasztalod majd.