5-tipp-amivel-megalapozhatod-egeszseged-2023-ban-patika-magazin

5 tipp, amivel megalapozhatod egészséged 2023-ban

Rendszeres testmozgás, a káros szokások elhagyása, egészséges étkezés – Ki ne találkozott volna az évkezdéskor az ilyen témákat boncolgató cikkekel? Talán kicsit már elegünk is van abból, hogy a januárral egyidejűleg mindenképpen meg kellene változnunk, és teljesen új fejezetet indítani. Valóban olyan egyszerű lenne az egész, ahogyan sokan vázolják, vagy nem véletlen ütköznek az életmódváltók akadályokba már néhány hét elteltével?

1. Miért kötnéd dátumhoz a változást?

A január 2-ára egyfajta rajtvonalként gondol az ember, ahonnan el kell indulni, és minden rosszat magunk mögött hagyni. Az élet azonban nem egyik napról a másikra változik, mint ahogyan szokásaink átalakításához is időre lehet szükség. A dohányosok gyakran mondják, hogy nem működik a lépésről-lépésre letett cigaretta elve, azonnal abba kell hagyni. Amikor azonban étkezésről, testmozgásról van szó, akkor nem lehet a nulláról indítani, és azonnal drasztikusan belevágni valami újba.

2. Mértékletesen, egészségesen

Az étrend gyökeres átalakításához éppen úgy időre van szükség, mint a megfelelő edzettség megszerzéséhez. Könnyen lehet, hogy eleinte egy tízperces torna is kifullaszt, mint ahogyan a cukor elhagyása sokakat megvisel akár hetekig. Ha mindent azonnal megvonsz magadtól, és túlterheled testedet, ízületeidet, annak hátulütőit hamar megtapasztalhatod. Nem véletlen, hogy sokak kísérlete fullad kudarcba a januári lelkesedést követően. A mértékletesség jobb tanácsadó, mint a hirtelen felindulásból tett újévi fogadalmak.

3. Mentális egyensúly: a cél vagy az eredő?

A kiegyensúlyozottság sokak számára egyfajta elérhetetlen célként lebeg a szemük előtt. Az ember hajlamos arra, hogy másra hárítsa a felelősséget, a megoldásokat, és a problémákért mindig másokat okoljon. A belső harmónia abban is megmutatkozik, hogy képesnek érezzük magunkat a felmerülő helyzetek optimális kezelésére. A dolog tanulható. Ez már csak azért is lényeges, mert a mentális egyensúly nélkülözhetetlen akkor, ha változtatni szeretnél életviteleden.

Ugyanakkor a pszichés kiegyensúlyozottság a cél is. Nem ritka, hogy a súlyfelesleg, az egészségügyi problémák, a stressz kezelésének képtelensége, vagy a mozgáshiány áll annak hátterében, hogy végre magadra találj. Elmondható tehát, hogy a mentális egyensúly segít céljaid elérésében, és a vágyott eredmény is lehet.

4. Ne mások véleményével foglalkozz!

Beleestél már abba a hibába, hogy céljaid elérése helyett mások anyagi sikereit figyelted? A közösségi média ehhez remek alkalmat teremt, hiszen ha akarod, ha nem, látod, mit értek el egykori osztálytársaid, mennyivel vagy „mögöttük”. Ez azonban a legrosszabb, amire idődet szánhatod. Mindannyian más életkörülmények között tervezzük napjainkat. Mások a keresztjeink, és ha hiszed, ha nem, mindenkinek megvan a magáé.

Nem minden arany, ami fénylik, és ez arra is tökéletesen igaz, amit sokan mutatni kívánnak magukról. A tapasztalatok azt mutatják, hogy akár negatív hozzáállással is találkozhatsz majd mások részéről, ha saját sikereid kezded elérni. Az irigység szintén olyan emberi tulajdonság, amit jobb elkerülni. A körülötted levő emberek hatással lehetnek arra, mit gondolsz, mennyire hiszel magadban. Fontos tehát, hogy csak annak adj a véleményére, akit biztosan nem irigység, rosszindulat vezet.

Néha nem a megfelelő emberekben bízunk meg, és ez csak utólag derül ki. Hibáid fogd fel úgy, mint tanulópénzt, ami előrébb visz az utadon, segít a testi és a pszichés egészség megvalósításában.

5. Hatékony időbeosztás és tervezés

Amikor azt érzi az ember, hogy egész nap csak rohan, az gyakran együtt jár a folyamatos feszültséggel. Az adrenalin kizárólag rövidtávon tesz jót a szervezetnek. A folyamatos stressz kimerít, fokozottan használja fel a mikrotápanyagokat, sőt, a magas vérnyomás kialakulásában is szerepe lehet. A feszültség feldolgozására nem mindenki választja a mozgást. A szenvedélybetegségek és a velük járó függőség csak mélyebbre visznek abban a bizonyos gödörben.

Legjobb, ha tiszta fejjel nézel szembe a problémákkal, és racionálisan végignézed, hogyan érdemes mindennapjaid alakítani annak érdekében, hogy mindenre jusson energia, idő. Sok feleslegesen elpazarolt órát megspórolhatsz azzal, ha kevesebbet kattintgatsz a közösségi médiában, vagy kedvenc sorozataid közben végzed a napi testmozgást. A határidőnapló vezetése, feladataid időzítése szintén hozzájárulhat a tervezhetőséghez és a tudatossághoz.