A halolaj rendszeres fogyasztása védi a szívet - de nem csak azt!

A halolaj rendszeres fogyasztása védi a szívet - de nem csak azt!

A hosszú élet titkát sokan keresték már, abban pedig mindannyian egyetértenek, hogy a táplálkozásban és az életmódban rejlik az. A mai kor embere nem csupán a táplálkozással bevitt alapanyagokra támaszkodhat, hanem a különféle étrend-kiegészítőkre is. Ez utóbbiak fajtáját azonban érdemes körültekintően megválasztani, és elsősorban a minőségre helyezni a hangsúlyt. Nézzük, mit tud az oly sokat emlegetett halolaj, és miért érdemes annak fogyasztását beiktatni a mindennapokba!

A halolaj rendkívül gazdag forrása az A- és a D-vitaminnak, de amiért a legtöbben mellette döntenek, az nem más, mint a benne levő Omega-3 zsírsavak. Ez elsősorban a tengeri halakban található meg, de vannak olyan növények is, melyek tartalmazzák. Ennek köszönhetően azok is hozzájuthatnak az értékes alapanyaghoz, akik az állati eredetű élelmiszereket kerülnék.

EPA és DHA: mik ezek pontosan?

Az olajos halakban ezzel a kétfajta Omega-zsírsavval találkozhatunk. Az EPA a véralvadással összefüggő folyamatokban segíti a szervezetet, a DHA pedig tulajdonképpen mindenütt megtalálható az emberi szervezetben, nagymennyiségen elsősorban az agyban, a szemekben, a szívben. Nem véletlen, hogy ez utóbbi optimális működését nagymértékben elősegítik az Omega-zsírsavak.

Halolaj az idegrendszer szolgálatában

A memória működését támogató Omega-3 zsírsavak remek választásnak bizonyulnak a tanulás és a szellemi munka során. Növelik az agytömeget és fejlesztik az agyat. Mindezek mellett a halolaj csökkenti az ingerlékenységet és a depressziós tünetekkel szemben is eredményesen bevethető. Egyes kutatások arra hívják fel a figyelmet, hogy akár a szklerózis multiplexben szenvedőkre is jótékony hatással lehet, más tanulmányok viszont nem állítják ezt ilyen bizonyossággal.

Halolajjal a szív védelmében

A halolaj fogyasztása kifejezetten javasolt azoknak, akik szeretnék megőrizni szív-és érrendszerük egészségét. Akkor is remek választásnak bizonyul a készítmény, ha magas vérnyomással küzdesz, vagy szeretnéd elkerülni az olyan komoly egészségügyi kockázatokat, mint a stroke vagy az infarktus.

Szívünk intenzív munkát végez, ebben pedig speciális izomsejtjei is fontos szerepet töltenek be. A szívműködés alapvetően határozza meg közérzetünket, és ha bármi baj van a szív-és érrendszerrel, akkor az erőteljesen rányomja bélyegét az életminőségre. A „csendes gyilkosként” ismert magas vérnyomásra sokszor csak véletlenül derül fény, hiszen nem mindig jár együtt tünetekkel.  Ha viszont már tudomásod van róla, akkor a megfelelő gyógyszeres kezelésen túl életmódoddal is javasolt mindent megtenni az egészség érdekében. A halolaj alapvető étrend-kiegészítőnek számít, ám nem mindegy, milyen minőségben és fajtában választod azt.

Fókuszban a tiszta halolaj

A piaci kínálatban sokféle halolaj készítmény elérhető. Fontos, hogy olyan márka mellett tedd le a voksod, amely valamilyen triglicerid-formában tartalmazza az értékes hatóanyagokat. A kapszulás megoldások helyett érdemes olyan olaj formájú készítményt választani, melyben a halolajakra jellemző szennyezőanyagok mértéke minimális szinten van.

Tudtad, hogy a szervezet számára az Omega-6 nagymennyiségű bevitele nem egészséges? Pedig így van! Egyes növényi olajok és a takarmányozott állatok húsa gazdag Omega-6 zsírsavban, ezért célszerű ennek mennyiségét az Omega-3 zsírsavak irányába elmozdítani. Az EPA és a DHA együttes jelenléte nélkülözhetetlen a minőségi végeredményhez és a hasznosíthatósághoz.

Száraz szem-szindróma ellen is hatékony!

A jó minőségű halolaj kiváló hatással van a szem ereire, így akár a száraz-szem szindrómának is elejét veheted. Ez sokakat érint napjainkban, akik a munkaidő jelentős részét a számítógép előtt töltik. A munka során gyakran elfelejtünk pislogni, vagy a szem számára nedvességet biztosító pislogások száma lecsökken, és máris tapasztalhatjuk a kiszáradt szem kellemetlenségeit. Ilyenkor a szem könnyezéssel, viszketéssel, kipirosodással reagál. A halolaj rendszeres fogyasztása megelőzheti ezt a problémát, persze ehhez arra is szükség van, hogy a monitorhasználati szokásainkon változtassunk.

Egészséges bőr és haj? A halolaj a megoldás!

Az Omega-3 zsírsavak gondoskodnak arról, hogy bőröd egészséges állapotban legyen, és hajadból is sikerüljön kihozni a maximumot. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a bőrproblémák és a hajjal kapcsolatos gondok gyakran összefüggésbe hozhatnak valamilyen hiánybetegséggel. Ahelyett tehát, hogy vagyonokat kezdesz költeni a különféle kozmetikumokra, inkább vizsgáld meg első  körben azt, hogy minden szükséges mikrotápanyaghoz hozzájut-e szervezeted. A halolaj e területen is bizonyított már.

Öregedés és DNS? Van kapcsolat!

Tudtad, hogy az öregedési folyamat szoros összefüggésben van a DNS lánc végén megtalálható telomerrel? Anélkül, hogy mélyebben belemennénk ebbe a témába, érdemes tudnod, hogy ez tehető felelőssé az öregedés folyamatáért. A tapasztalatok megmutatták, hogy azoknál az embereknél, akiknek vérében magas az EPA és a DHA szintje, lassabban rövidül a telomer. Kell ennél több bizonyíték arra, hogy megéri a halolaj fogyasztására költeni?

Ha valamin spórolni szeretnél, akkor az ne saját egészséged legyen! A megfelelő minőségű halolaj készítmények hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hosszú távon megőrizd egészséged, valamint a kiemelt jelentőséggel bíró szív- és érrendszered is optimálisan működjön.

Forrás: https://napidoktor.hu/egeszseges-otthon/halolaj-es-omega-3-zsirsav-miert-jo-az-egeszsegnek/