Ami igazán számít az életben

Ami igazán számít az életben

A más emberekkel való jó kapcsolatok az egészséges élet egyik legfontosabb erőforrásai. Számos hosszú távú tanulmány megerősíti: a jó interperszonális kapcsolatok boldoggá és egészségessé tesznek minket.

Mi okoz tartós boldogságot?

A gazdagság? A munka? A hírnév? A siker? A származás? A Harvard kutatói ennek a kérdésnek jártak utána a felnőttkori fejlődés hosszú távú vizsgálatával. Az eredmény: a jó interperszonális kapcsolatok a boldogság és az egészség legfontosabb összetevői. A Harvard Egyetem kutatói mintegy 85 éven át követték 724 amerikai férfi, majd később családjuk életét. A vizsgálatban résztvevők között a Harvard Egyetemen végzettek, valamint szegény háttérrel rendelkező férfiak is szerepeltek.

Amikor a vizsgálat 1938-ban elkezdődött, a férfiak tizenévesek vagy fiatal felnőttek voltak. Akkor még senki sem tudhatta, miként alakul majd az életük. A kutatók évről évre interjúkat készítettek velük, elemezték önéletrajzukat, egészségügyi eredményeiket, sőt, még a családtagjaikkal folytatott beszélgetéseiket is filmre vették. Voltak, akik gyári munkások lettek, mások kőművesek, ügyvédek, kertészek - és egyikük, John F. Kennedy, az USA elnöke.

A jó élet jó kapcsolatokból áll

Robert Waldinger, a tanulmány immár negyedik igazgatója egy mondatban foglalja össze az eredményeket: "A legfontosabb üzenet a következő: a jó kapcsolatok boldogabbá és egészségesebbé tesznek minket." Azok a férfiak, akik jó interperszonális kapcsolatokban éltek - családdal, barátokkal vagy közösségekkel - nemcsak boldogabbak és egészségesebbek voltak, hanem tovább is éltek, mint azok, akiknek kevésbé voltak jó kapcsolataik.

Nem a mennyiség, hanem minőség számít

Nem a barátok száma számít, és nem az, hogy elkötelezett kapcsolatban élünk-e, hanem a minőség. Azok a férfiak, akik 50 évesen a legelégedettebbek voltak a kapcsolataikkal, 80 évesen a legegészségesebbek voltak. Nem a koleszterinszint vagy más egészségügyi adatok jósolták meg ezt, hanem a jó kapcsolati hálójuk. A más emberekkel való jó kapcsolatok az agyat is védik. Azok, akik tudták, hogy szükség esetén számíthatnak másokra, idősebb korukban jobb memóriával rendelkeztek.

Minden kapcsolat kínál lehetőségeket

Ezért van értelme befektetni a jó kapcsolatokba. Waldinger szerint minden kapcsolat kínál erre lehetőséget, csak meg kell ragadnunk őket, amíg lehet.  Újra beszélhetünk, találkozhatunk például a gyermek- és kamaszkori barátokkal, unokatestvérekkel vagy olyanokkal, akikkel életünk fontos időszakát töltöttük együtt. Ápolhatjuk a most élő társas és baráti kapcsolatokat is - például a kollégákkal és diáktársakkal vagy a szomszédságunkban élőkkel.

Kezdjük azzal, amink van

Waldinger és társszerzője, a pszichológus Marc Schulz 2023-ban megjelent Good life, A jó élet című könyvében konkrét javaslatokat tesz arra, miként javíthatunk a kapcsolatainkon. A szerzők szerint saját hálózati körünk számbavételével érdemes kezdenünk. Kik tartoznak hozzánk? Mely kapcsolatok adnak nekünk erőt, melyek stresszelnek bennünket inkább? Milyen gyakran lépünk kontaktba ezekkel az emberekkel? Mely kapcsolatokba szeretnénk ismét több energiát fektetni, és melyeken tudunk javítani.

Waldinger és Schulz tanácsa az, hogy kezdjük azokkal a kapcsolatokkal, amelyek jól működnek. Mondjuk el és mutassuk ki a számunkra fontos embereknek, hogy értékeljük őket és hogy miért. Adjunk új lendületet ezeknek a kapcsolatoknak például azzal, hogy valami újat csinálunk együtt.

A már meglévő, de valamilyen kellemetlenséggel terhelt kapcsolatok esetében megpróbálhatjuk feltárni a feszültség okát - javasolják a szerzők. Ez lehet egy vita vagy egy sértettség, amin már akár túl is tették magukat a felek. Ennek a problémának a kezelése is segít visszaadni ezeknek a kapcsolatoknak azt a megerősítő minőséget, amivel egykor rendelkeztek.

Három tipp a boldogabb kapcsolatért

A működő kapcsolatok a kölcsönösségen alapulnak. Waldinger és Schulz három javaslatot ad, amelyek elősegítik ezt az egészséges adok-kapok viszonyt.

Az első: Legyünk nagylelkűek másokkal szemben. Add meg nekik azt, amit te magad is szeretnél kapni.

A második: Légy hajlandó új pozitív élményekre az emberekkel, és tegyél lépéseket ennek érdekében, még akkor is, ha egyszer már csalódtál.

És a harmadik: Légy kíváncsi másokra és arra, amit ők tapasztalnak és éreznek. Egy őszinte kíváncsiságból fakadó hozzáállás elfogadást és törődést jelez, és lehetővé teszi a szeretetteljes, mély kölcsönös megértést.

Több fizetés, magasabb státusz, több like, több elismerést és csodálat: mind jó érzés, ami hatalmas löketet ad az önbecsülésnek. De nem tesz minket boldoggá. mert a boldogságunkhoz mindenekelőtt egy dologra van szükségünk: más emberekre, akik jót tesznek velünk, és akiknek mi is jót teszünk. Az adok-kapok az értelmes élet alapja.

Írta: Balla Réka gyógyszertári szakasszisztens

Forrás: Die Techniker