Bőrfertőzések ellen is bevethető a D-vitamin?

Bőrfertőzések ellen is bevethető a D-vitamin?

A D-vitamin egyes jótékony hatásai már régóta ismertek, de egy nemrég végzett vizsgálatból az is kiderült, hogy a bőrfertőzések ellen is hatékony lehet ez a vitamin.

Amerikai kutatók szerint a szájon át adagolt D-vitamin segíthet megelőzni olyan bőrfertőzéseket, amelyek az ekcéma leggyakoribb fajtája, az atópiás dermatitisz talaján keletkeznek. A Kaliforniai Egyetem San Diego-i Orvosi Karának kutatói szerint ugyanis a szájon át bevitt D-vitamin a bőrbetegségben szenvedőknél kijavít egy immunrendszeri hibát. Dr. Richard Gallo bőrgyógyász professzor és Dr. Tissa R. Hata egyetemi docens mérsékelt és súlyos atópiás dermatitiszben szenvedőket vizsgált. Az atópiás dermatitisz a gyerekek 10-20 százalékánál fordul elő, súlyos viszketéssel, bőrpírral és hámlással jár, azonban a folyamatos vakarózás miatt krónikus elváltozások is kialakulhatnak. A betegség továbbá hajlamosít a Staphylococcus aureus baktérium, a herpesz- és himlővírusok által okozott bőrfertőzésekre, mivel sok bőrbetegséghez hasonlóan az ekcémában is hiányzik a cathelicidin nevű fehérje, amely a mikrobák elleni védekezést segíti. A vizsgálat során a résztvevők naponta 4000 IU D3-vitamint kaptak szájon át 21 napon keresztül. A vitamin szedése előtt és után a kutatók biopsziával mintát vettek a bőrelváltozásokból, és azt találták, hogy a D-vitamin megszüntette a cathelicidin hiányát a bőrben. Ezek az eredmények azt jelentik, hogy atópiás dermatitiszben szenvedőknél a szájon át történő D-vitamin adagolás jelentősen megnöveli a cathelicidin termelést, míg egészséges bőrben ez csak mérsékelten történt meg.

A D-vitamin egy részét szervezetünk az elfogyasztott ételekből nyeri, másik részét saját maga állítja elő napfény hatására. Az egészséges felnőttek D-vitamin szükségletét fedezi, ha elegendő időt töltenek a napfényen, a táplálkozással felvett mennyiségre akkor kell igazán figyelni, amikor nem jutunk elegendő napfényhez. A vitamin egyik legfontosabb szerepe a vér kalciumszintjének optimalizálásban, csontrendszerünk integritásának megőrzésében van. A kalciumionok felszívódását elősegíti a bélben, a vesében pedig visszatartja őket. Részt vesz a csontépülés folyamatában. Hiánya esetén zavar keletkezik e mechanizmusokban, a vér kalciumszintje csökkenni kezd, a csontok elpuhulnak, eldeformálódhatnak, törékenységük fokozódhat. Szakemberek szerint a magasabb D-vitamin szint pozitív irányba befolyásolja a fogyás mértékét.

A D-vitamin hatására immunrendszerünk erősebb, hatékonyabban képes fellépni a kórokozók ellen. Ezért is nagyon fontos, hogy a téli időszakban különösen odafigyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségben legyen belőle a szervezetünkben. A D-vitamin hiányának hatása van bizonyos daganattípusok kialakulására, illetve a már kialakult tumor esetén kedvezőtlen irányba befolyásolja az alkalmazott terápia eredményességét. Ennek pontos oka még nem ismert, de egyes feltételezések szerint a D-vitaminnak a sejtek közti kommunikációban van szerepe. Hiányában ez a kommunikáció sérül, és egy idő múlva a sejtek szabályozatlanná váló osztódásához, daganatos elburjánzásához vezet. Egyes tanulmányokban szóba került már a vitamin depresszióban kifejtett jótékony hatása is. Idősebb korban a bőrben történő D3-vitaminszintézis, és a vese átalakító kapacitása csökken, emiatt náluk gyakrabban jöhet létre hiányállapot. A legfontosabb D-vitamin források a halak, a tej és a tojás.

D-vitamin hiány esetén csontfájdalom és izomgyengeség is jelentkezik, sőt, gyermekeknél asztma is kialakulhat. A D-vitamin hiánya előfordul, hogy észrevétlenül okoz bajt, látványos tünetek nélkül. Így például növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Napfény hatására a bőrben fokozódik a D-vitamin termelődése. Ez a tavaszi, nyári időszakban nagyon jól jön, a téli, sötétebb, borongós napokon azonban szükségessé válik a mesterséges bevitele a szervezetbe különböző ételekkel vagy vitaminkészítményekkel.

Nemcsak azoknak a gyermekeknek indokolt a D-vitamin adása, akik napfényben szegény helyen élnek, hanem azoknak is, akik elegendő napfényhez jutnak, hiszen a D-vitamin szükséges mennyisége 0-18 éves korig napi 0,01 mg. Azok a csecsemők, akik tápszert vagy D-vitaminnal dúsított tejet kapnak, szintén elegendő D-vitaminhoz jutnak. Azonban a kizárólag anyatejjel táplált csecsemőknek, vagy azoknak, akik nem isznak elegendő tejet, szükségük van D-vitamin kiegészítésre. A tej és a tejtermékek tartalmaznak ugyan elegendő mennyiségű D-vitamint, de ezek az ételek csak idősebb gyerekek számára jelenthetnek megoldást, csecsemők esetében még nem. A babák számára általában belsőleg adható cseppek formájában ajánlják a D-vitamin pótlását, amelyből napi egy csepp anyatejjel, vagy tápszerrel elkeverve, vagy akár közvetlenül a szájba cseppentve fedezi a kicsik napi D-vitamin szükségletét.

Az Unipatika Gyógyszertár D-vitamin készítmények széles választékával segít Önnek abban, hogy megfelelő mennyiségben és minőségben hozzájusson e fontos anyaghoz.

Írta: Kármán Nikola