Bőröregedés és fényvédelem – Tudj meg többet a témáról!

Bőröregedés és fényvédelem – Tudj meg többet a témáról!

Egész éves fényvédelem fontossága: A bőröregedés és az UV-sugarak közötti kapcsolat. Védd bőrödet és csökkentsd a káros hatásokat

A fényvédő készítmények rendszerint még mindig csak nyáron kerülnek elő, pedig fontos lenne tudatosítani, hogy az arcot és a kézfejet illetően egész évben lényeges a megfelelő termékek használata. Ahhoz, hogy megértsük a bőröregedés és az UV-sugarak közötti kapcsolatot, érdemes megfigyelni, hogy a napfénynek folyamatosan kitett testrészeken a bőr sokkal ráncosabb, pigmentfoltos, sötétebb, mint a ruhával fedett részeken.

A bőröregedés természetesen egy sor más tényezővel is szoros kapcsolatba hozható. Nem mindegy, mennyi folyadékot fogyasztunk, egészséges életmód jellemző-e mindennapjainkra, ellátott-e szervezetünk a megfelelő mikrotápanyagokkal. Az öregedés folyamata nyilvánvalóan nem állítható meg, a bőr kollagén-termelése lassul, és a megfelelő bőrápolási rutin hiányában idő előtt jelenhetnek meg a mély ráncok. Mint oly sok esetben, itt is a megelőzésen van a hangsúly.

Tudtad, hogy az arcbőr öregedését 80%-ban a napsugárzás okozza? A genetika csak ezt követi. Ugyanakkor tény az is, hogy hiába a legjobb hidratáló krémek, ha közben a fényvédő használata kimarad a napi bőrápolásból. Erre télen-nyáron ajánlott figyelni, hiszen az UVA-sugarak az év egészében károsítják a bőrt.

SPF, a legfontosabb mérőszám

A napvédő készítményeken megtalálható SPF egy angol kifejezés rövidítése, ami magyarul a napvédő faktorral azonosítható. Mit jelent ez tulajdonképpen? Nem másról van szó, mint arról, hogy mennyire tudja a készítmény a bőr kipirosodását, vagyis a leégést késleltetni a nem fényvédett bőrfelülethez képest. A leégésért az UVB-sugarak tehetők felelőssé, tehát ezek elleni védelemről van szó. A nem túl magas 10-es fényvédő használatával tízszer hosszabb ideig tartózkodhatsz a napon leégés nélkül.

Érdemes úgy számolni ezzel, hogy rendszerint nem használunk elegendő készítményt, így a fényvédelem sem érvényesül maximálisan. Nem mindegy az sem, hogy milyen terméket részesítünk előnyben, mennyire könnyen eloszlatható az. A spray formában elérhető termékek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és világmárkák rendszerint ilyenekkel is megjelennek a piacon.

Víz, ablaküveg, árnyék – mennyire biztosítanak védelmet?

A nyaranta szinte unásig ismételt információ az UV-sugarakkal kapcsolatban még mindig ismeretlen sokak számára. Az ismétléssel soha nem lőhetünk mellé, nézzük tehát, milyen UV sugarakra számíthatunk. Az UVA sugarak minden évszakban jelen vannak, és nem véd ellenük az ablaküveg sem. Az UVB sugarak tehetők felelőssé a leégésért, az UVC ellen pedig az ózonréteg szerencsére védelmet biztosít.

Strandolás során természetesen nem mindegy, hogy mennyit tartózkodunk vízben, hiszen egy idő után újra szükséges kenni a termékeket. Általában 2X20 perc után válik ez aktuálissá. Fontos tisztában lenni azzal, hogy hiába húzódsz árnyékba, a leégést ott sem kerülhető el, csupán az időtartam tolódik ki. Nem tévhit tehát az, hogy érdemes délidőben árnyékba húzódni, ám ha igazán jót akarsz a bőrödnek, akkor ilyenkor a fedett medencék javasoltak.

30 faktor felett az igazi!

A napvédő készítmények nemcsak a készítmények és az alapanyag kivitelét illetően eltérőek, hanem természetesen az ár tekintetében is. Minél magasabb a faktorszám, annál mélyebben kell a zsebbe nyúlni. Megfontolandó ugyanakkor, hogy mennyit ér bőröd egészsége, és ennek megfelelően választani a márkák és faktorszámok közül. A strandolás kezdeti időszakában bőrtípustól függetlenül a 30 faktor feletti megoldások bizonyulnak a legjobbnak. A későbbiekben ezt a faktorszámot akár csökkenteni is lehet. Mielőtt attól tartanál, hogy a magas SPF miatt nem fogsz lebarnulni, érdemes tudnod, hogy így is szép színt szedhetsz össze, ám az elsődleges soha ne a napon perzselődés legyen.

Szolárium vagy napozás?

Lehetőség szerint egyik se. A csokibarna bőr már rég kiment a divatból, főleg akkor, ha a szoli által ráncosra szárított barnaságról van szó. A megfelelő fényvédelem mellett nem kell lemondani a strandolás jelentette élményről, de az arcra alkalmas készítmények is nélkülözhetetlenek, legyen szó bármilyen szabadtéri elfoglaltságról.

Sajnos tény, hogy a leégést és a bőrbetegségek kockázatát növelő UVB sugárzás 10 és 16 óra között akár tízszer nagyobb lehet, mint más időszakokban. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ilyenkor célszerű fedett helyre vagy legalábbis árnyékba vonulni.

Napvédelem már gyermekkortól!

Az ismert márkák kifejezetten a gyermekek számára alkalmas készítményekkel is jelen vannak a piacon. Már csecsemőkortól lényeges a bőr védelme, és ez az évek múlásával is folyamatos figyelmet érdemel. Nevelés kérdése is, hogy milyen generáció cseperedik fel, és mekkora odafigyeléssel lesznek az emberek 10-20 év múlva az egyre tikkasztóbb nyarak UV sugaraira. Fontos tudni, hogy a fényvédelem csak részben fedi le a napvédő készítmények alkalmazását. Nyáron érdemes kalapot viselni, az egész napos szabadtéri tartózkodás helyett pedig célszerű a déli, kora délutáni órákat fedett helyen átvészelni.

Forrás: https://bhc.hu/magunkrol/cikkek/2009/fenyvedelem-egesz-evben