Milyen legyen az idei fényvédőd?

Milyen legyen az idei fényvédőd?

A fényvédők szezonjára minden dermokozmetikai márka úgy készül, mint a divatmárkák a divathetek bemutatóira. Nem csoda, hiszen egy fényvédőnek annyi minden feltételnek kell megfelelnie, hogy a cégek minden évben számos újdonsággal, tudományos fejlesztéssel rukkolnak elő. S minthogy a gyógyszertárakban kapható patikai márkáknak elsődleges feladata a bőr védelme, ilyenkor az erős napsugárzásnak kitettség idején lesznek a termékeik a legnagyobb próbatétel elé állítva.

Milyen a korszerű fényvédő 2023-ban?

Tudományos hátterű

Legyen széles spektrumú, magas védelmet biztosító, optimális hatékonyságú fotostabil szűrőkkel az UVA, UVB, IR és a HEV ellen. Bőrünkkel szemben jól tolerálható, hidratálja is azt, és akár még antioxidáns tartalmával védi is a napsugárzás okozta bőröregedéssel szemben. Hatóanyaga legyen magas minőségű és fotostabil. Formulája könnyű, a szabadidős tevékenységek közben is hatékony, víz- homok és izzadságálló. Hatóanyaga tartsa tiszteletben a tavak, tengerek ökoszisztémáját, legyen biológiailag lebomló összetevőjű. Csomagolása is legyen felelősségteljes, újrahasznosított anyagból készülő, vonzó megjelenésű, és lehetőség szerint többfajta kiszerelésben elérhető - otthonra, a táskánkba, és repülőre vihető méretben.

Minden igényt kielégítő

Illatanyaga legyen hipoallergén és hasson erőteljesen az érzékeinkre is, de legyenek illatmentes változatok is a túlérzékeny, reaktív bőrűeknek, a bőrproblémákban szenvedőknek. A napallergiásoknak olyan, ami megelőzi napallergiás bőrtünetek kialakulását és legyen olyan napozás utáni készítmény is, ami hűsíti és regenerálja a napozással terhelt bőrt. Lehessen kapni akár SPF 50+-nál magasabb faktorszámút (SPF100) fényvédőt azoknak, akiknek szükségük van rá, aktinikus keratózis és a nem melanóma típusú bőrrák megelőzésére, terápiák kiegészítő kezelésére. Legyenek fizikai, és kémia fényszűrőket, illetve a kettő kombinációját is tartalmazó termékek.

Praktikus

Az arcra való fényvédők legyenek nappali arcápolóként is alkalmazhatóak, akár ráncfeltöltő hatásúak, a testre valóak pedig gyorsan felszívódó állagúak, ami nem hagy maga után ragacsos érzetet, aminek használata után hamar fel lehet öltözni. Egyes termékek ajánlhatóak a szőrösebb, vagy akár pattanásos testre is (kaphatóak a napsugárzás hatásának kitett hajra való hajsprayk és samponok is!). A fényvédő a használat után ne hagyjon foltot a ruhán. Ahogy a bőrünk is más, úgy az igényeink is - valaki a tej formulát szereti, valaki az olajat, más a szárazpermetet. Az aerosol sprayk fejjel lefelé fordítva is működnek, így hátunk és az állandóan mozgó gyermekeink befújására alkalmasak. Léteznek kifejezetten barnulást elősegítő hatóanyagot, rendszerint karotinoidokat tartalmazó formulák, sőt olyan tusfürdők, testápolók, amelyek a megszerzett barna színt segítenek megtartani.

Problémacsökkentő

A pigmentfoltra hajlamosaknak vagy a terhességi maszk esetén olyan magas faktorszámú fényvédő szükséges, mely csökkenti a hiperpigmentációs foltokat, és megelőzi azok ismételt megjelenését. A színezett fényvédők színpigmentjeikkel egységesítik a bőrfelszínt. A zsíros bőrűeknek olyan matt arctónust eredményező fényvédő felel meg, ami egyben a faggyútermelődést is szabályozza, és akár ásványi színpigmentekkel elfedi az aknés gyulladásokat, vagy az utánuk megmaradt foltokat. Azoknak is kaphatóak önbarnító megoldások (krémek, sprayk), akik bár szép lebarnult bőrt szeretnének, de nem mehetnek napra. A gyermekek számára kifejlesztett, korosztály és állag szerint eltérő formulák kaphatóak, illetve léteznek olyan nagyobb kiszerelések is, amit az egész család használhat, és akár EP számlára is elszámolhat.

Egy fényvédő ma már sokkal többre hivatott, minthogy megvédjen a leégéstől, bár tény, hogy ez a fő feladata. Akár csak egyetlen egy, kisgyermekkorban elszenvedett leégésre a bőrünk egész életünk során emlékezni fog, és táptalaja lehet egy később kialakuló bőrtumornak. Egy készítmény – még a legkorszerűbb – se tud megvédeni minket teljesen a túlzott közvetlen napsugárzástól, ezért a legveszélyesebb időszakokban, a magas UV sugárzás idején ne menjünk a napra!

Írta: Balla Réka, dermokozmetikai tanácsadó, gyógyszertári szakasszisztens