Problémás lehet a tavasz a napallergiásoknak

Problémás lehet a tavasz a napallergiásoknak

A tavaszi napsütésre nem mindenki gondol pozitívan. Sokan vannak ugyanis, akik napallergiában szenvednek, így számukra a napsütéses időszak inkább átok, mint áldás. Kellő odafigyeléssel azonban ők is élvezhetik a tavaszt!

A napallergiásoknak nem feltétlenül kell megvárniuk a nyár beköszöntét, már az első tavaszi napsugaraktól is szenvedhetnek. A napallergia kialakulásának hátterében örökletes tényezők állnak, úgy, mint a bőrszín, a bőr pigmentációja, a szeplők és anyajegyek száma. Egyes kozmetikumok, gyógyszerek és a napsugárzás együttes hatása is fokozhatja a bőr fényérzékenységét, valamint az UV-B sugárzás mellett az UV-A sugárzás is közrejátszhat a napallergia kialakulásában. E betegségről akkor beszélhetünk, ha a tünetként megjelenő kiütések mind a napfénynek kitett testfelületeken, mind a ruhától védett területeken jelentkezik. A napallergia tünetei változatosak lehetnek, a kiütésektől, a piros foltokon át az egyéb bőrelváltozásokig, amelyek már rövid fényhatás után is megjelenhetnek akár az egész testen. A bőr felhólyagosodhat, viszkethet, amelyet égő érzés kísérhet. A tünetek elmúlnak, ahogy a bőr naptól védett helyre kerül. A hasonló tünetek miatt sokan összetévesztik a napallergiát a leégéssel, de amíg az utóbbit hámlás követi és elmúlik, az allergiát nem kíséri hámlás, és bár elmúlik, bármikor újra kezdődhet, ha napra kerül az érzékeny bőr.

A megelőzés nehéz, mivel a kialakulás pontos oka nem ismert, de mindenképpen kerülni kell a leégést, és megfelelően kell napozni, vagy akár ki is hagyni ezt a tevékenységet. Napozás vagy napra kerülés előtt ne használjunk kozmetikumokat közvetlenül a bőrön, és naptejet is úgy válasszunk, hogy az megfelelő legyen a bőrtípusunknak. Először csak rövid időt töltsünk a napfényben, majd egyre nyújthatjuk a napozás időtartamát, persze csak ésszerű határig. Minél világosabb a bőrünk, annál lassabban kell növelni a napozással töltött időt. A napallergiásoknak ezt különösen fontos betartani. Nem mindegy az sem, mikor szándékozunk kimenni a szabad ég alá. Az orvosok szerint délelőtt 11 óráig, majd délután 16 óra után szabad napfürdőt venni. A köztes időszakban ugyanis sokkal erősebb az UV-sugárzás és annak káros hatása. A leégés megakadályozható, ha fényvédő krémet, naptejet használunk, és kalapot, sapkát, fejfedőt viselünk. Ezzel megelőzhetjük azt is, hogy napszúrást kapjunk. A homok, a beton növeli az UV sugarak hatását, és ne gondoljuk, hogy a vízben biztonságban vagyunk, mert a víz visszaveri a napfényt, ezért fürdés közben is résen kell lenni.

A leégés által szerzett komolyabb bőrsérülést, például a hólyagokat lehetőleg orvossal kezeltessük, főlek akkor, ha napszúrást is kaptunk. Ha azonban a házi praktikák mellett döntünk, mielőbb csökkentsük a fájdalmat, a duzzadást, és akadályozzuk meg az elfertőződést. Erre jók bizonyos vény nélkül kapható krémek, gyulladáscsökkentők. A hideg vizes borogatás csak kiegészítő kezelésként jöhet szóba. Ha az otthoni trükkökkel nem sikerül megoldani a problémát, az orvos írhat fel szteroid gyulladásgátló készítményeket is. A corticosteroid tartalmú gyógyszerek például felgyorsítják a bőr gyógyulását és csökkentik a fájdalmat, lehúzzák a duzzanatot. Súlyos égések esetén azonban nem javasoltak, mert fokozzák az elfertőződés kockázatát. A túlzott mennyiségű napozás súlyosan károsíthatja bőrünket. Szakemberek ezt tartják a bőrrák kialakulásánál az egyik legfőbb oknak. Ráadásul a sorozatos leégés megsokszorozza a melanomakifejlődésének esélyét.

Gyermekek és napallergiások esetében mindenkép az 50+-os faktorszámú napozókat ajánlják a bőrgyógyászok,amellyel naponta többször is be kell kenni őket. Az 1. bőrtípusba tartoznak a vörös vagy világosszőke hajú, fehér bőrű emberek, akik szinte sohasem barnulnak le, viszont annál gyorsabban leégnek. Számukra szintén az 50-es, vagy 50+-osfényvédő javasolt, ahogyan a napallergiások számára is. A 2. típusba tartozók először leégnek, majd lebarnulnak, így számukra is az 50-es vagy 30-as faktorszám a megfelelő. A 3. típusba tartozó emberek egészen jól és gyorsan barnulnak, nekik a 30-as vagy 20-as faktorszámú is elegendő. A 4. típus szinte sohasem ég le, de azért itt is ajánlatos a fényvédelem, pl. egy 20-as faktorszám, az 5. típusba az észak-afrikai, az ázsiai és a mediterrán térségek lakói sorolhatók. Egyes fűszernövények, többek között az ánizs, a kömény és a medvetalp tartalmazhatnak fényérzékenyítő anyagot, így érdemes ezeknek a fogyasztását kerülni. Ha a napallergia tünetei hűsítő, gyulladáscsökkentő készítmények hatására sem csökkennek, szükség lehet egyéb, komolyabb kezelésekre is, és bőrgyógyász segítségének igénybevételére.

Jöjjön el az Unipatika Gyógyszertárakba, és válogasson fényvédő, bőrápoló készítményeink, naptejeink, hűsítő termékeink közül, hogy Ön is felhőtlenül élvezhesse a napsütéses hónapokat! De napozóink nagy választékát kínáljuk webshopunkon is: www.unipatika.hu

Írta: Kármán Nikola