Rizs és társai a diétában

Rizs és társai a diétában

Ha az egészséges életmód témája kerül szóba, akkor az étkezési szokások átalakítása rendszerint kiemelt jelentőséggel bír. Ennek kapcsán is különös figyelmet érdemelnek a mindennapokban fogyasztott köretek. A szénhidrátforrások helyes megválasztása nem csak az elhízás megelőzése érdekében nagyon fontos, hanem az energikusság és az egészség megőrzésének apropóján is. Cikkünkben most megismerkedhetünk a fehér rizs kiváltására alkalmas fajtákkal és olyan egyéb alapanyagokkal, melyeket akár gluténérzékenyek is bátran fogyaszthatnak.

A hazai háztartásokban gyakran kerül az asztalra burgonya, finomított lisztből került tészta és fehér rizs. A köretek száma sokaknál ennyiben ki is merült, a hosszú távú következmények között pedig gyakran szerepel a súlyfelesleg kialakulása. Ugyan kétségtelen, hogy ezek a legolcsóbb megoldások akkor, ha köretet szeretnénk készíteni, de alternatíva igenis létezik, méghozzá az ízeket sem nélkülözve. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan az anyagiakra hivatkozva utasítják el zsigerből az olyan alapanyagokat, mint a barna rizs, a hajdina vagy a köles. Tény pedig, hogy bár többe kerülnek, de rendkívül szaporák és laktató jellegüknél fogva sokkal kevesebbet fogyasztunk ezekből, mint ha a klasszikus fehér rizzsel szeretnénk jóllakni. Ilyen szempontból pedig olcsóbbra jöhetünk ki a klasszikus köreteknél, hogy az egészségügyi előnyökről már ne is szóljunk.

A fehér rizs színes társai

A diétás étkezésre gondolva legtöbben a fehér rizsre asszociálnak. Bebizonyosodott azonban, hogy ennek fogyasztása korántsem biztos, hogy kellően támogatja a súlycsökkentést. Amennyiben nem mondanánk le a rizsről, de a hagyományos fajtánál minden szempontból hasznosabb mellett döntenénk, akkor érdemes kipróbálni a sokak által ismert barnarizst. Ugyan elkészítése időigényesebb, de így sem kell harminc percnél többet rászánni. A barna rizs, hasonlóan a fenséges illattal rendelkező jázminrizshez és basmati rizshez, sok B-vitamint tartalmaz és magnéziumban is gazdag. Ez utóbbiak nélkülözhetetlenek az idegrendszer megfelelő működéséhez, megéri tehát nem csak étrend-kiegészítők formájában gondolni a mikroelemekre. A barna rizs továbbá más rizsfajtáknál sokkal több rostot tartalmaz, ami az emésztéshez és a jóllakottság érzéséhez szintén nagyon fontos.

Letehetjük még a voksot az úgynevezett vadrizs mellett is, amely tulajdonképpen nem is rizs, hanem egy fűmag. Az Észak-Amerikából származó vízi fűfajta magja kiváló cink-és magnéziumforrás, de B-vitaminokban is gazdag. Egyetlen negatívuma, hogy legalább hatvan percig kell főzni, így ezt a típust inkább a ráérős hétvégéken érdemes választani. A különlegességek kedvelőinek ajánlott a fekete rizs, ami rengeteg antioxidánst tartalmaz és jellegzetes diós ízvilággal rendelkezik.

Van élet a rizsen túl!

A vonzó külső érdekében sokan vannak azon állásponton, hogy a rizs-csirke-brokkoli hármas a legjobb választás. Ugyan kétségtelen, hogy ezekkel az alapanyagokkal minden szükséges makrotápanyagot bevihetünk a szervezetbe és az elkészítés is rendkívül egyszerű, de van élet a rizsen túl is! Miért maradnánk kizárólag ennél a köretnél, ha a választékban számos olyan is megtalálható, melyek úgy szolgálják a súlycsökkentést, hogy közben a szervezet számára nélkülözhetetlen lassú felszívódású szénhidrátokat is biztosítják? Ismerkedjünk meg a következőkben azokkal az alapanyagokkal, melyek remek alternatívát kínálnak a rizs kiváltására!

Ásványi anyagokban és vitaminokban egyaránt gazdag, roppant egyszerűen és gyorsan elkészíthető, ráadásul alacsony a glikémiás indexe. Igen, ez nem más, mint a bulgur. A közel-keleti konyha által is előszeretettel választott alapanyag zöldségekkel és zöldfűszerekkel megspékelve igazán ízletes. Akár húsféle nélkül is megállja a helyét. Hasonlóképp hasznos a szervezet számára a tarhonya alternatívájaként is ismert hajdina, amely igen magas rosttartalommal is bír.

Nokedli egészségesen? Miért ne?

Legyen szó gombapaprikásról, csirkepörköltről, vagy húsos ragukról, sokan kedveljük köretként a nokedlit. Ha viszont szeretnénk egészségesen táplálkozni, elkerülnénk a hízást, vagy a már kialakult feleslegből faragnánk le, akkor a klasszikus nokedli biztosan tiltólistás. Alternatíva viszont létezik, melyet akár a rendszeres edzések mellé is beiktathatunk. Nem kell hozzá más egy személyre, mint 130 gramm zabpehelyliszt, 60 g túró és egy kevés víz, só. Szaggassuk a masszát forró vízbe, majd egy percen belül, ahogyan a víz felszínére jutottak a galuskák, már szedhetjük is ki azokat. Az időre fontos figyelni, ugyanis ellenkező esetben túl puhává válnak majd azok. Az egészséges nokedlit büntetlenül fogyaszthatjuk a diéta napjaiban is.

Köles, ami nem madaraknak való!

A hagyományos étkezés híveit gyakran igencsak nehéz rávenni arra, hogy újszerű alapanyagokat próbáljanak ki a konyhában. Tipikus mumus szokott lenni a köles, amire legtöbben csak egyféle magként tekintenek, aminek leginkább a madáretetőben a helye. A Kína területéről elterjedt alapanyag azonban bizonyítottan jótékony hatással van az egészségre, lúgosítja a szervezetet és nagyon sok rostot tartalmaz. Hozzájárul a haj és a körmök egészségéhez, de fehérjében és aminosavakban is gazdag. Alacsony lángon háromszoros vízben főzzük, és tetszés szerint párolt zöldségekkel is keverhetjük, amint elkészült. A könnyen emészthető finomsággal kiválthatjuk a hizlaló köreteket és új színt vihetünk konyhaművészetünkbe.

Az egészség megőrzése és a plusz kilóktól való megszabadulás iránti igény egyaránt indokolhatják azt, hogy valaki a tápanyagban gazdag, a szervezet számára valós értékkel bíró alapanyagok mellett döntsön a mindennapokban. Egyet nem szabad elfelejtenünk, mégpedig azt, hogy az egészséges étkezés korántsem unalmas, sőt, izgalmas lehetőségeket és persze az életminőség javítását rejti magában.