Időskori makuladegeneráció - néhány gondolat az AMD kapcsán

Időskori makuladegeneráció - néhány gondolat az AMD kapcsán

Az időskori maculadegeneratio= AMD (Age-relatedMacularDegeneration) a sárgafolt (macula lutea – az ideghártyán az éleslátás helye) degeneratív megbetegedése, mely a centrális látás sérülését, majd elvesztését okozza. A betegség vezető vaksági okot jelent az iparosodott országokban, jellemzően az 50 éves kor után jelentkezik. Hazánkban részaránya 22-25% a vaksági okok között.

Az időskori maculadegeneratio= AMD (Age-relatedMacularDegeneration) a sárgafolt (macula lutea – az ideghártyán az éleslátás helye) degeneratív megbetegedése, mely a centrális látás sérülését, majd elvesztését okozza. A betegség vezető vaksági okot jelent az iparosodott országokban, jellemzően az 50 éves kor után jelentkezik. Hazánkban részaránya 22-25% a vaksági okok között.

A betegség legfontosabb rizikófaktora a dohányzás és az életkor, de genetikus tényezők, mikrotápanyag-hiány, cardiovaszkularis betegség, cataracta műtét is szerepet játszhat. A betegség patológiája még nem teljesen tisztázott, elsősorban a Bruch-membrán (a chorioidea=érhártya lamina basalisa) és/vagy a retinális pigment epithélium abnormális működéséhez köthető. Kialakulásában szerepet játszhat az oxidatív stressz, a retinális pigment epithelium öregedése, a szemgolyó keringésének haemodinamikai változása is. A betegség “nedves” típusában növekedési faktoroknak (pl. VEGF – vascular endothelial growth factor) van jelentős szerepe.

A betegségnek 2 formája van: atrófiás vagy száraz, illetve exudatív/neovaszkularizációs (érújdonképződéses) vagy nedves típus.

A “száraz” típus elsősorban a pigment epitheliumot (PE) és a fotoreceptor réteget érinti, annak elvékonyodását és pusztulását okozva. Eleinte drusen (sárgás –fehéres színű elváltozások a szemfenéken, immunmediált és metabolikus folyamatok eredményeként alakulnak ki) lerakódások és foltos hyper/hypopigmentáció jellemzőek, majd az PE fokális vagy kiterjedtebb geográfiás atrófiája, majd leválása alakul ki . A nedves AMD-re a choroideából kiinduló neovaszkularizáció (CNV) jellemző, az új erek abnormális felépítése következtében retinalis/szubretinalis folyadék, illetve vérzések , lipid lerakódások, PE leválás is kialakulhat.

Az AMD stádiumai az Age-RelatedEyeDiseaseStudy (AREDS) osztályozása alapján:

1. nincs AMD - jó látásélesség, a progresszió alacsony kockázata, kezelés nem szükséges,
  2. korai AMD-jó látásélesség,a progresszió alacsony kockázata, kezelés nem szükséges,
  3. intermedier AMD - jó látásélesség, a progresszió magas kockázata, speciális élelmiszerek (AREDS) javasoltak,
  4. előrehaladott AMD - a látás károsodott, a progresszió magas kockázata, kezelés: anti-VEGF intravieális inj, fotodinámiás terápia, lézer.

A száraz típus előrehaladottabb eseteiben a terápia az életmód változtatáson (pl.a dohányzás elhagyása, étrend változtatás) és az AREDS kutatás által ajánlott táplálék-kiegészítők fogyasztásán alapul, melyekkel a rosszabbodás lassítható.

AREDS1 tanulmány -2001-ben, 11 klinikai centrumban (USA), 4757 páciens (55-80 éves), a követési idő 6 év, a vizsgált anyagok: antioxidánsok (C, E-vitamin, karotinoid:béta -karotin,), cink (enzimek kofaktora), réz. A vizsgálat kapcsán kiderült, hogy a béta-karotin dohányzóknál növelheti a tüdőrák kockázatát.

AREDS2 tanulmány -2006 és 2013 között, 82 klinikai központban (USA),4203 fő,74 éves átlagéletkor, 57% nő, 97% fehér bőrű, 7% jelenlegi dohányos, 19% korábbi szív- és érrendszeri betegségekben szenvedett, 44% és 50% sztatint és aszpirint szedett. A vizsgált anyagok: a korábbiak mellett lutein, zeaxantin, többszörösen telítetlen zsírsavak. Kiderült, hogy az utóbbi anyagoknak nem volt hatása az AMD progressziójára, de a luteinnel, zeaxantinnal ki lehetett váltani a béta -karotint, így az új AREDS2 formula biztonsággal alkalmazható dohányosoknál is.

Az AREDS tanulmányok szerint az alábbi összetételű, gyógyászati célra szánt élelmiszer alkalmazásával az AMD progressziója lassítható, főleg az intermedier stádiumban.

Ilyen készítmény a Trophosan Visiobalance, mely speciális – gyógyászati célra szánt – élelmiszer, időskori makuladegenerációs betegek diétás ellátására.

Szerző: Dr. Feminger Andrea szemész szakorvos

Megjelenhetett: Dr. Kocsis & Hoffmann engedélyével

Források:

Egészségügyi Szakmai Kollégium https://kollegium.aeek.hu/site/index.html, JAMA (The Journal of the American Medical Association).

Dr. Seres András: Drusenek és subretinalis drusenoid depozit: kockázatok időskori makuladegenerációban, Budapest Retina Intézet, Szemészet,155. évfolyam, 2018. december, 4. szám,159-169.o.

Dr. Varga Boglárka Enikő: A retina szerkezet, valamint a retinális neurodegeneráció vizsgálata optikai koherencia tomográfiával, Doktori értekezés Semmelweis Egyetem Klinikai Orvostudományok Doktori Iskola, Budapest 2017.