Tények és tévhitek a napozással kapcsolatban

Tények és tévhitek a napozással kapcsolatban

A nap sugarainak jótékony hatásai mellett (pl. javítja a közérzetünket, D-vitamin szintézisben vesz részt) gyógyászati szempontból is fontos szerepe van annak, hogy az embert érő fény mekkora erősségű sugárzást tartalmaz. A napfény UV-összetevője az ember számára nagy adagban egészségkárosító; a bőr korai öregedését, jó és rosszindulatú bőrdaganatokat is okozhat.

A nap sugarainak jótékony hatásai mellett (pl. javítja a közérzetünket, D-vitamin szintézisben vesz részt) gyógyászati szempontból is fontos szerepe van annak, hogy az embert érő fény mekkora erősségű sugárzást tartalmaz. A napfény UV-összetevője az ember számára nagy adagban egészségkárosító; a bőr korai öregedését, jó és rosszindulatú bőrdaganatokat is okozhat.

Számos tényező befolyásolja az UV-sugárzás mértékét, illetve bőrünk természetes védekezőképességét a káros sugarak ellen. Fontos többek között:

- a helyszín

Vízparton a homok 30-40%-ban visszaveri az UV sugarakat, a vízbe akár 40%-uk is bejut kb. 50cm-es mélységig.

A tengerszint feletti magasság is számít, 1000m-ként kb. 8%-kal nő az UV sugárzás mértéke.

Az ablak (pl. autóban) az UVA sugarak 60-80%-át átengedi.

Tévhitek:

Vízben nem lehet leégni - mivel visszaverődik a fény egy része, illetve a vízbe is behatol az UV sugárzás, sajnos leéghet a bőr. Sós vízben 23%-kal nőhet a leégés veszélye.

Árnyékban nem lehet leégni - fa árnyékában, vagy napernyő alatt is le lehet égni, mert az UV sugarak 50-80%-át átengedik, és a visszavert fény miatt, ami hozzáadódik a direkt sugárzáshoz.

- az időjárás

A felhőkön akár 90%-ban is áthatolnak az UV sugarak.

Tévhitek:

Ha nem érezzük melegnek a napot, nem égünk le - a nap melegéért az infravörös sugarak felelnek, nem az UV sugarak, így ha nem is érezzük melegnek a napsütést, az UV-sugárzás attól még károsíthatja a bőrünket.

- milyen bőrünk állapota

A száraz, gyulladt vagy sérült bőr védekezőképessége csökken. 18%-kal szárazabb lehet bőrünk klóros vízben. 12%-kal szárazabb lehet a bőr felszíne szeles időben.

- melyik fototípusba tartozunk

Fototípusok:

I.: nagyon világos (tejfehér) bőr, vörös vagy szőke haj, erősen szeplős, a bőr mindig leég, nem barnul

II.: világos bőr, világos szőke haj, ritkán szeplős, a bőr könnyen leég, nehezen barnul

III.: normál bőr, barna haj, szeplő nincs, a bőr inkább barnul, de ha sokáig van napon, leég

IV.: sötétebb bőr, barna/fekete haj, nincs szeplő, gyorsan barnul a napon, szinte sosem ég le

- használunk-e fényvédőt, s azt milyen gyakran és milyen mennyiségben

Bőrünk az UVB sugarak kb. 80%-át kiszűri, azonban az UVA sugarak ellen nincs védekező képessége. A fényvédő készítményeket kb. 1.5-2 óránként újra kell használni, az ajánlott mennyiség 2mg/cm2 a napnak kitett felületeken. Az első használat után még 15-20 percig nem javasolt napra menni, hogy a fényvédő készítmény egyenletesen eloszoljon a bőrfelszínen, a megfelelő védelmet nyújtva.

Tévhitek:

A barnult bőr véd a nap sugarai ellen - a barna bőr a bőr védekező mechanizmusát mutatja a káros sugarak ellen, amely minimális, kb. SPF 4-es védelmet nyújt.

A napvédők megvédenek a károsodástól - egy meghatározott ideig adnak védelmet, ezért rendszeresen újra kell őket használni.

Bőrünk védelme érdekében viseljünk megfelelő ruházatot (könnyű, szellős ruha, kalap/sapka), 11-15 óra között lehetőleg ne menjünk a tűző napra, a napnak kitett bőrfelületen használjunk UVA+UVB szűrős bőrgyógyászok által javasolt napvédő készítményt, kerüljük a szoláriumozást.

A napsugarak okozta bőrkárosodás jelentős része az első 20 életévben történik, ezért (is) kiemelten fontos a gyerekkori fényvédelem - a bőr ugyanis nem felejt.

Bőrünk védelme mellett ne felejtsük el, hogy a szemeink védelme is fontos, hiszen az UV-sugárzás károsíthatja a szemet is, szürkehályogot és retinaelváltozásokat okozhat.

Írta: Dr. Szikora Gyöngyvér

szakgyógyszerész

Forrás: www.webbeteg.hu, www.osski.hu, www.meteoklinika.hu, www.bioderma.hu